När de nya tidtabellerna togs fram var målet att förbättra passningen mellan buss och tåg vid de stora mötesplatserna som Falun, Borlänge, Mora med flera. Håkan Jansson säger att den nya tabellen är bättre än tidigare ur den aspekten - men samtidigt fattas det fortfarande en del.
- Väntetider är något som folk blir irriterade över. Ska vi lyckas få fler att åka kollektivt behöver vi minimera väntetiderna, säger han.
Håkan Jansson säger att målet är en väntetid på maximalt tio minuter.
- Ett tufft mål och svårast är det morgon och eftermiddag, säger han.
En av orsakerna till det svåra pusslandet är skolskjutsarna. Skolbarnen ska till och från skolan vid ungefär samma tider som arbetspendlandet är som störst och skoltrafiken slukar mycket fordonskapacitet.
- Skolorna borde kunna fundera på att starta senare och sluta senare. I Avesta har kommunen lyckats med detta och samtidigt fått ner kostnaderna för kollektivtrafiken, säger Håkan Jansson.
En halvtimmes senare skolstart skulle hjälpa mycket.
- 45 minuter vore ännu bättre, säger Håkan Jansson som hoppas få igång en ny diskussion i frågan.
- Det här diskuterades för tio år sedan i dåvarande kommunförbundets styrelse men då blev det inget.
Men nu är det nya tider och kollektivtrafiken genomgår en stor förändring med ny lagstiftning som medför konkurrensutsättning, en ny kollektivtrafikmyndighet med mera (läs mer här). Kollektivtrafiken i Dalarna har också en ny målbild att leva upp till.
- Målbilden styr allt vårt arbete, konstaterar Håkan Jansson.
Den nya lagstiftningen gör också att SJ:s roll blir annorlunda. SJ har tidigare haft ett samhällsuppdrag, nu är bolaget en operatör som alla andra. Håkan Jansson säger att många fortfarande är fast i tänkandet att SJ har en monopolställning.
- Politiker och tjänstemän måste tänka bredare och involvera fler operatörer för att få loss fler fordon. I dag har vi bara dialog med SJ men vi måste prata med alla bolag, annars handlar det om favorisering, säger Håkan Jansson.