Unga till arbete stärker unga i en tuff verklighet

Att bli sedd och bekräftad är nog det viktigaste för en ung människa på väg ut i livet. Ungdomarna som deltar i projektet Unga till arbete i Smedjebacken blir det. Med projektledaren Birger Tuominen som stöd, bygger de upp sitt självförtroende och skaffar sig praktikplatser som förhoppningsvis ska leda till jobb.

Nu har det gått nio månader sedan Unga till arbete W 18-24 startade. I tre år, 2010 ­ 2012, ska kommunerna i Dalarna genomföra ett program där unga får stöd och hjälp med att komma närmare arbetsmarknaden eller fortsatta
studier. Tanken är att de ska arbeta fram en egna handlingsplaner, hitta
praktikplatser och få ett stöd av en kursledare under tiden.

Hur har det gått så här långt? Smedjebacken är redan inne på andra omgången ungdomar.
 - Hittills har 17 arbetssökande tjejer och killar deltagit och det går riktigt bra. Jag märker tydligt att de växer. Somliga kan tänka sig att plugga vidare eller flytta för att få tag i jobb, säger Birger Tuominen i Smedjebacken.
Det börjar med fyra veckors introduktion som bland annat handlar om egen utveckling, jämställdhet, funderingar kring vad man är bra på och vad man bör ändra på. Mycket går också ut på aktivt jobbsökande.
– Att vara en bra lyssnare, komma i tid eller att ha ordning och reda är bra egenskaper och förmågor som man också kan lyfta fram i ett CV, säger Birger. Allt handlar inte om gymnasiebetyg. Min roll blir att visa dem att de duger, jag coachar och bekräftar dem, säger Touminen.

En del var tveksamma till kursen i början. Nu är det ingen som ångrar att de nappade på erbjudandet. Praktikplatser har varit allt från bensinmack, livsmedelsaffär och förskola till asfaltläggning och verkstadsindustri. Från första gruppen har två fått jobb och en pluggar vidare. De andra håller Birger kontakt med en gång i veckan.
– Jag har lärt mig mycket om hur ungdomar har det idag, säger Birger som är fritidskonsulent i botten. Det är riktigt tufft för dem. Men de flesta har ändå en framtidstro och de ger både mig och varandra energi.

Malin Åberg gör sin praktik på Matmagasinet i Ludvika.
– Jag är inne på tredje veckan på min praktikplats. Jag trivs jättebra och gör allt möjligt som går att göra här. Mina arbetsdagar är från 8 till 16, jag börjar med att plocka frukt, sedan sitter jag i kassan resten av förmiddagen. Efter lunch är jag oftast ute i butiken och plockar varor, säger hon och fortsätter:
- Det har betytt väldigt mycket för mig att ha kommit in här så att jag får visa vad jag kan. Jag hade jobb i livsmedelsbutik i Enköping där jag kommer ifrån. Men så tog jag körkort i Smedjebacken och blev kär i en kille där. Så nu är jag fast och vill stanna här.

Hon tycker att teorin var lärorik.
- Man fick tänka till och fick bättre självkännedom. Det känns bra med stödet från Birger, då står man inte helt ensam. Jag ser ljusare på framtiden tack vare Unga till arbete och jag hoppas förstås att jag kan få mer jobb efter praktiken. Man får inte sluta hoppas. 

Butikschef Hans-Olof Ahlström är nöjd med sin praktikant.
- Jag tycker att det är bra att ta emot praktikanter på det här viset. Dels får hon se hur det går till på den här arbetsplatsen, dels har jag möjlighet att se hur hon fungerar i jobbet. Malin ska vara här i tre månader och jag tycker att det går jättebra. Hon har smält in bra, säger han.

Hans-Olof Ahlström kände inte till Unga till arbete W18-24 tidigare.
-M en nu har jag haft kontakt med Birger Tuominen. Han var här när Malin skulle börja och gick igenom förutsättningarna. Vi har cirka 30 anställda här på Matmagasinet. Det är tufft för ungdomarna idag, det är många som vill ha jobb hos mig. Jag får förfrågningar nästan varje vecka, säger han.


Leif Nilsson är kommunalråd i Smedjebacken och han säger att projektet är nödvändigt.
– Det är vår framtid vi pratar om. Det är oerhört viktigt att vi är med i Unga till arbete W18-24. Vi såg tidigt att det höll på att bli hög arbetslöshet i kommunen men vi vill behålla ungdomarna här. Därför har vi satsat mycket pengar och sett till att de får en insikt i sin egen situation och att de kommer ut i arbetslivet. På sikt kommer det att behövas mycket arbetskraft – både inom industrin och i kommunen, säger han.

Leif Nilsson säger att grunden till framtiden läggs genom att sätta in resurserna nu.
- Våra ungdomar ska inte behöva bli håglösa utan inspirerade. Många har svårt att veta åt vilket håll de vill, därför ska de få möjlighet att prova olika praktikplatser. Här tycker jag att vi har lyckats bra och våra företag i kommunen är positiva till detta.