Cirka 100 personer besökte seminariet, där bland andra IT- och regionminister, Anna-Karin Hatt, medverkade tillsammans med företag inom det internationellt uppmärksammade klustersamarbetet i SLIM-projektet.
IT- och regionministern gav sin syn på hur politiken kan skapa förutsättningar för innovation. Anna-Karin Hatt poängterade bland annat att det behövs en ekonomi med stark innovationskraft. Ministern konstaterade att det finns mycket kloka tankar runt om i landet, men allt för få av dem blir affärer. För att lyckas med detta måste högskolor och universitet bli mycket bättre på att samarbeta med näringslivet just på det sätt som görs i Dalarna, Värmland och Gävleborg.
IT-och regionministern sa också att det behövs någon form av innovationskriterium när forskningsresurser till universitet och högskolor ska fördelas. För ”utan innovationer stannar Sverige”. Anna-Karin Hatt sa också att hon inför den kommande innovationsstrategin kommer att verka för någon form av ekonomiskt incitament som stimulerar forskare att i ökad grad samarbeta med entreprenörer i små och medelstora företag.
Ministern passade också på att gratulera Dalarna, Värmland och Gävleborg för det prestigefyllda pris, Regio Stars Award, som regionerna fick ta emot vid en högtidlig prisutdelning i Bryssel för några veckor sedan.
Vid seminariet diskuterades också den 10-punktslista som togs fram på Nationella klusterkonferensen i Karlstad i februari 2011. Listan innehåller tio förslag på hur internationaliseringen av små och medelstora företag kan förbättras genom klustersamarbete. En ökad internationalisering av de här företagen är en drivkraft för svenska innovationer.