Avslutning av PADIMA-projektet i Bryssel

Den 27 juni träffades politiska företrädare och andra intressenter från bergsregioner i Europa i Bryssel för en avslutande konferens om PADIMA-projektet. Region Dalarna representerades av Leif Nilsson, ordförande, Göran Carlsson, regionchef, och Åsa Ängsback, samordnare av internationella frågor. Leif Nilsson berättade på konferensen om hur Dalarna arbetat långsiktigt och integrerat utifrån de utmaningar, mål och vägval som uttryckts i Dalastrategin.

 

PADIMA har handlat om hur man kan öka attraktiviteten i bergsregioner och glesbygd.  Allt fler människor lämnar de stora städerna för att finna en bättre livskvalitet. Bergsregioner erbjuder vackra landskap, närhet till naturen, frisk luft och ett lugnare liv nära släkt och vänner, men även goda studie – och arbetsmöjligheter genom tillgång till bredband och god pendling.  Den ekonomiska krisen har också medfört att många lämnar städerna för att skapa sig en ny tillvaro på landsbygden, vilket har gynnat en del bergsregioner. Områden med inflyttning blir mer dynamiska tack vare att nya invånare bidrar med nya tankesätt. 

Samtidigt är det så att många människor fortfarande lämnar dessa områden. Varför gör de det? Vad behöver de för att stanna kvar och hur hjälper man de som flyttat in att känna sig hemma? Nyinflyttade har en större benägenhet att bryta upp och flytta vidare om de inte trivs. Detta är frågor som har engagerat de åtta aktörer från fem länder som samarbetat i PADIMA. För att svara på dessa frågor och försöka hitta lösningar, valde man att fokusera på humankapitalet och identifierade tre teman:

1) Utbildning - Utbildningsutbudet måste anpassas efter aktuella och framtida behov i den lokala ekonomin och både ungdomar och vuxna måste kunna utvecklas allteftersom behoven förändras.

2) Territoriell marknadsföring - Trots att bergsregioner erbjuder god livskvalitet tenderar dessa regioner att ha en negativ framtoning med långa avstånd och kulturell isolering. Attraktiviteten är beroende av regionernas förmåga att återuppbygga invånarnas stolthet för bygden samt förnya sin image.

3) Ekonomisk diversifiering - Bergsregioners ekonomier är ofta starkt beroende av traditionella sektorer, t.ex. jordbruk, vinterturism och skogsbruk. Diversifiering av tillgängliga jobb samt att säkra överföringen av existerande företag till yngre generationer är nödvändigt för att förbli attraktiv för befolkningen i arbetsför ålder.

Varje projektpartner har inom respektive tema producerat en faktasammanställning för att karaktärisera problemen samt en exempelsamling med lyckade satsningar i regionen. Detta har resulterat i totalt 99 överförbara goda exempel samt en rapport per tema med analyser baserade på dokumentationen från partnerskapet. Varje tema har avslutats med ett seminarium och därefter har policyrekommendationer utarbetats, till nytta för framtida strategi och programarbete. Inför den avslutande konferensen togs en rapport fram om hur man kan angripa avfolkningsproblematiken på ett integrerat sätt utifrån de tre teman som vi berört i projektet.

Rapporterna finns att ladda ned på PADIMA:s hemsida:  www.padima.org