För att nå ut direkt till de unga och skapa en arena för regionala samtal arrangeras under våren 2012 turnén Ungas Idétåg.
Ungas Idétåg börjar med ett event på Stockholms centralstation den 20 april och besöker sedan tolv orter från södra till norra Sverige. 8 maj kommer vi till Falun.
En viktig aktivitet på tåget är regionalasamtal kring innovationsstödssystemet för unga.
Region Dalarna arbetar för att bli och vara Sveriges bästa Ungdomsregion!
Unga är en viktig del i den regionala utvecklingen och Region Dalarna har under ett flertal år arbetet för ungas delaktighet och inflytande. Tillsammans med Dalarnas kommuner arbetar vi för en hållbar och långsiktig ungdomspolitik. Arbetet handlar bland annat om synliggörande av och ökad samsyn i att unga är en viktig resurs i det regionala utvecklingsarbetet. En del i detta arbete är ungdomars delaktighet och inflytande, där idéer, entreprenörskap och innovationutgör grunden Dalarnas tillväxt.