Den slutliga versionen av länstransportplanen 2010-2021 finns nu att ladda ner på Region Dalarnas hemsida (se länk till höger).
Ett nytt projekt har tillkommit i planen och det är förbättringar av järnvägen mellan Ludvika och Norrköping.
- ABB har problem med sina transporter av stora transformatorer, säger Kent Söderlund vid Region Dalarna.
Under våren har diskussioner förts mellan berörda parter. Bland annat har en omstyrning av godset till hamnen i Gävle diskuterats men de tankarna ligger på is tills vidare. I dagsläget finns inte krankapacitet i Gävle hamn för att klara hanteringen av stora transformatorer. Därför kommer godset även i fortsättningen att köras via järnväg till Norrköping.
- Trafikverket lyfte frågan i våras men ville inte stå för hela kostnaden eftersom det är ABB:s angelägenhet, berättar Kent Söderlund.
Lösningen blev att Trafikverket finansierar ombyggnationer för 16 miljoner, Ludvika kommun satsar fyra miljoner kronor på ombyggnationer av bangården i Ludvika. ABB satsar nio miljoner och Region Dalarna satsar 10 miljoner från länstransportplanen.
- Utöver detta satsar Norrköpings kommun tio miljoner kronor på åtgärder i hamnen, säger Kent Söderlund.
