Region Dalarnas webbplats använder cookies för att fungera bra.

Läs mer om användningen av cookies här.

Sem vik Undersköterska, Kirurgkliniken Falun

Hos oss på Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hälsosamt Dalarna!

Arbetsuppgifter

Som undersköterska på Kirurgkliniken får du ett omväxlande och lärorikt arbete.
Kirurgkliniken finns i Dahlska huset i ljusa moderna lokaler. Vår verksamhet består av två mottagningar och tre vårdavdelningar med totalt 74 vårdplatser.

Vi är indelade i olika team; övre-nedre gastro, bröst endokrin, kärl, plastik, urologi och onkologi.
Därutöver vårdas även akuta sjukdoms- och olycksfall.

Anställningen avser semestervikariat 190603-190818.

Kvalifikationer

Du har examen från Vård- och omsorgsprogrammet eller motsvarande relevant utbildning.
Det är meriterande att du har programfördjupning Akutsjukvård och Medicin 2.

Intervjuer och tillsättning sker löpande. Vi räknar med att semesterrekryteringen är klar vecka 18.
Detta innebär att du som är aktuell för anställning kommer att kontaktas innan dess.

Övrigt

Region Dalarnas uppgift är att göra Dalarna till en ännu bättre plats att leva på. Vi har ett brett uppdrag så möjligheterna är stora att du hittar ditt drömjobb hos oss! Vi ansvarar för hälso- och sjukvård, tandvård, hjälpmedel, kollektivtrafik och folkhögskolor, samt arbetar med folkbildning, forskning, folkhälsa och kultur. Vi arbetar också med utvecklingsfrågor inom infrastruktur, näringsliv, arbetsmarknad och miljö. Läs mer om hur det är att jobba hos oss på regiondalarna.se/jobb

Dela:

Om tjänsten

Befattning: Undersköterska (vård- och specavd mott)

Ort: Falun

Anställningsform: Vikariat

Från och med: 2019-06-03

Antal tjänster: 10

Sysselsättningsgrad: 100%

Ref nr: 50:2019:136

Ansök senast:
2019-03-31

Ansök Skapa konto
Upplysning
  • Avdelningschef Charlotte Terner

    Epost charlotte.terner@ltdalarna.se

    Telefon 023 - 490598, 072-0843736

  • Avdelningschef Lena Anttila

    Epost Lena.Anttila@ltdalarna.se

    Telefon 023-490869

  • Biträdande avdelningschef Nina Gustafsson

    Epost nina.gustafsson@ltdalarna.se

    Telefon 023-491301

  • Biträdande avdelningschef Anna Wiklander

    Epost anna.wiklander@ltdalarna.se

  • Kommunal Eva Sens

    Epost Eva.Sens@ltdalarna.se

    Telefon 070-6614343

  • Kommunal Carina Bengtsson

    Epost Carina.Bengtsson@ltdalarna.se

    Telefon 023-492011

  • Kommunal Susanne Bäck Ludén

    Epost Susanne.Luden@ltdalarna.se

    Telefon 023-492011