AT i Avesta

Längst söderut i Dalarna ligger Avesta. Avesta är en gammal bruksstad med driv och framtidstro och med en växande befolkning. I Avesta hittar du en mix av natur och kultur med goda kommunikationer till såväl storstad som fjäll.

Avesta lasarett, invigdes 1922 och består av en internmedicinsk- och geriatrisk klinik. Lasarettet har ett upptagningsområde på ca 40 000 och är ett närsjukhus med akutmottagning dygnet runt.

På akutmottagningen arbetar du som AT-läkare självständigt dag- och kvällstid med aktivt bakjoursstöd. På lasarettet jobbar vi nära varandra vilket gör att du får ett bra kollegialt stöd. Den opererande delen av AT gör du vid Falu lasarett. Inom psykiatrin genomförs slutenvården i Säter och Falun och öppenvården i Avesta. Primärvårdsplaceringen gör du på någon av vårdcentralerna i södra Dalarna.

Vid Avesta lasarett finns sex AT-block att söka som kan tillträdas i mitten av februari eller mitten av maj 2021.

Upplägg AT-block i Avesta

  • 6 mån invärtesmedicinska specialiteter med tjänstgöring på Avesta lasarett
  • 6 mån opererande specialiteter vid Falu lasarett, där anestesiologi och ortopedisk kirurgi ingår
  • 3 mån psykiatri. Slutenvårdspsykiatrin i den länsgemensamma slutenvårdskliniken i Falun och Säter samt öppenvården Avesta
  • 6 mån allmänmedicin, förlagd till Avesta och Hedemora kommun

Välkommen att göra AT i Dalarna

Vi söker AT-läkare med tillträde våren 2021 till Avesta.

Lediga AT-jobb

Sök senast 30 september

Se till att din ansökan är komplett, vi tar inte emot kompletteringar via mejl. Skicka in i god tid - vi kallar till intervjuer löpande.

Intervjuer

Vi håller anställningsintervjuer den 1-2 och 5-7 oktober 2020.

Carina Hedberg
AT-ansvarig
Tfn: 0226-49 62 19
carina.hedberg@regiondalarna.se

Johanna Pallin
Studierektor internmedicin Avesta
johanna.pallin@regiondalarna.se

Sofia Olsson
Studierektor inom psykiatri
sofia.olsson@regiondalarna.se

Edvin Hammargren
Studierektor för allmänmedicin
edvin.hammargren@regiondalarna.se

Simon Mellerstedt
SYLF
simon.mellerstedt@regiondalarna.se

Lina Haglund
AT-läkare
lina.haglund@regiondalarna.se

Dela:

Hade du nytta av informationen?