Landstinget Dalarnas webbplats använder cookies för att fungera bra.

Kontakta oss

Här finns kontaktuppgifter till medarbetare inom olika verksamhetsområden inom Hjälpmedel.

Rörelse Borlänge

Helene Almqvist, tf avdelningschef
0243-49 76 48
E-post: helenemarie.almqvist@ltdalarna.se

Arbetsstolar

E-post: manuella.rullstolar@ltdalarna.se

Rakel Holst, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0243-49 76 18
E-post: rakel.holst@ltdalarna.se

Barnhjälpmedel 

E-post: habteamet.ldhjalpmedel@ltdalarna.se

Mia Dammvik, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0243-49 76 12
E-post: mia.dammvik@ltdalarna.se

Ulrika Claesson, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 78 48
E-post: ulrika.claesson@ltdalarna.se

Vuxenhjälpmedel

E-post: habteamet.ldhjalpmedel@ltdalarna.se

Veronica Hansén, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 31 73
E-post: veronica.hansen@ltdalarna.se

Erik Vinsander, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0243-49 76 47
E-post: erik.vinsander@ltdalarna.se

Stå- och träningshjälpmedel, cyklar

E-post: manuella.rullstolar@ltdalarna.se

Mia Dammvik, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0243-49 76 49
E-post: mia.dammvik@ltdalarna.se

Eldriven rullstol

Marie Dalkvist hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 78 41
E-post: marie.dalkvist@ltdalarna.se

Rakel Holst, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0243-49 76 18
E-post: rakel.holst@ltdalarna.se

Lotta Kassfeldt, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
Eldrivna rullstolar till personer som väger över 150 kg
0243-49 78 88
E-post: liselotte.kassfeldt@ltdalarna.se

Ramper

Marie Dalkvist hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 78 41
E-post: marie.dalkvist@ltdalarna.se

Manuella rullstolar, dynor, positioneringsbälten

E-post: manuella.rullstolar@ltdalarna.se

Karin Lundgren, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 76 23
E-post: karin.lundgren@ltdalarna.se

Anna Jakobsson Krumlinde, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
Rullstolar till personer som väger över 150 kg
0250-49 30 83
E-post: anna.jakobssonkrumlinde@ltdalarna.se

Ibe Molin, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
Stårullstolar
0243-49 76 01
ibe.molin@ltdalarna.se

Antidecubitus

Gånghjälpmedel hushåll, personlig vård, personlyftar, lyftselar, våg till personlyft, sängar, överflyttning

E-post: ldhjalpmedel.adl@ltdalarna.se

Charlotta Tysklind, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
Hjälpmedel till personer som väger över 150 kg
0243-49 78 43
E-post: charlotta.tysklind@ltdalarna.se

Taklyftar

Anders Jonsson, hjälpmedelstekniker
0243-49 78 98
E-post: anders.jonsson@ltdalarna.se

TENS, kylvästar

Helena Soling, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0250-49 30 87
E-post: helena.soling@ltdalarna.se

Rörelse Mora

Christina Wester Gisslar, rehabassistent
Reception, kundservice och förråd
0250-49 30 85
christina.wester@ltdalarna.se

Eva Hedh, rehabassistent
Reception, kundservice och förråd
0250-49 30 98
E-post: eva.hedh@ltdalarna.se
Fax 0250-176 87

Antidecubitus

Gånghjälpmedel hushåll, personlig vård, personlyftar, lyftselar, våg till personlyft, sängar, överflyttning, TENS, kylvästar

E-post: ldhjalpmedel.adl@ltdalarna.se

Helena Soling, hjälpmedelskonsulent (sjukgymnast)
0250-49 30 87
E-post: helena.soling@ltdalarna.se

Manuella rullstolar

E-post: manuella.rullstolar@ltdalarna.se

Anna Jacobsson, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0250-49 30 83
E-post: anna.jacobsson@ltdalarna.se

Kommunikation, larm, omgivning, kognition

Jenny Lerström, tf avdelningschef
0243-49 76 54
E-post: jenny.lerstrom@ltdalarna.se

E-post: ldhjalpmedel.klok@ltdalarna.se

Agneta Lindvåg Lantz,  hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
Kommunikation
0243-49 76 11
E-post: agneta.lantz@ltdalarna.se

Ida Bergh, hjälpmedelskonsulent (logoped)
Kommunikation
0243-49 78 97
E-post: ida.bergh@ltdalarna.se

Jenny Jansson, hjälpmedelskonsulent (rehabingenjör)
Larm, omgivningskontroll, kognition, tyngdtäcken
0243-49 76 39
E-post: jenny.a.jansson@ltdalarna.se

Jenny Lerström, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
Kognition, tyngdtäcken
0243-49 76 54
E-post: jenny.lerstrom@ltdalarna.se

Personliga medicinska behandlingshjälpmedel

Syrgas, respirator, kompression, inhalation, infusion, dialys, sittvåg och CPAP

Jenny Lerström, tf avdelningschef
0243-49 76 54
E-post: jenny.lerstrom@ltdalarna.se

E-post: ldhjalpmedel.pmbsupport@ltdalarna.se

Inkontinenshjälpmedel

Inger Blomgren, kontinenssamordnare (sjuksköterska)
0243-49 78 39
E-post: inger.blomgren@ltdalarna.se

Birgitta Sonesson,  hjälpmedelskonsulent (sjuksköterska)
0243-49 78 82
E-post: birgitta.sonesson@ltdalarna.se

Ortopedtekniska hjälpmedel

Ester Danielsson, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 76 03, 0243-49 78 50
E-post: ester.danielsson@ltdalarna.se

Hårersättning

Lena Hanses Fredriksson, hjälpmedelskonsulent (arbetsterapeut)
0243-49 78 69, 0243-49 78 50
E-post: lena.hanses-fredriksson@ltdalarna.se

Kundservice

Jan Cederlund, bitr avdelningschef
0243-49 78 50
E-post: jan.cederlund@ltdalarna.se

Assistenter
0243-49 78 50 kl 8-12 och 13-16
0243-49 78 70 kl 8-12 och 13-16
E-post: ldhjalpmedel@ltdalarna.se

Logistik

Mikael Henriksson, avdelningschef
0243-49 78 71
E-post. mikael.henriksson@ltdalarna.se

Teknisk service

Conny Kristoffersson, avdelningschef
0243-49 78 60
E-post: conny.kristoffersson@ltdalarna.se

Dela:

Hade du nytta av informationen?