Medlemmar läkemedelskommitté och terapigrupper

Terapigrupper

Barn
Peter Erensjö (ordförande), Barn- och Ungdomsmedicin Dalarna, Falun
Anders Berg, Barn- och ungdomsmedicin Dalarna, Falun
Robert Blomgren, Barn- och ungdomsmedicin Dalarna, Mora

Åsa Fosberg, Barn- och ungdomsmedicin Dalarna. Falun
Roger Larsson, VC Tisken
Åsa Folkesson, Läkemedelsavdelningen Falun

Blod
Maria Backman (ordförande), Medicinkliniken Falun
Jonas Wuopio, Medicinkliniken Mora
Ulrika Winninge, VC Britsarvet Falun


Endokrinologi-Diabetes
Anna Garmo, Medicinkliniken Falun
Lars Hedlund (ordförande), Medicinkliniken Falun
Theresa Larsdotter, Läkemedelsavdelningen, Ludvika

Gastro-enterologi
Gunter Häselbarth (ordförande), Medicinkliniken Mora
Helena Laurell, Kirurgkliniken Mora
Jan Lissmyr, Medicinkliniken Mora
Helena Sjöström, VC Mora

Hjärt- kärlsjukdomar

Ferhad Sulaiman (ordförande), Kardiologkliniken Falun
Lars Hedlund, Medicinkliniken Falun
Johan Ärnlöv, VC Svärdsjö
Jian Khoschnau, Läkemedelsavdelningen Avesta

Hudsjukdomar

Karolina Svärdhagen (ordförande), Hudkliniken Falun
Daniel Svedin, VC Grycksbo Falun

Infektionssjukdomar (inkl STI)

Christopher Ashcroft, Barn- och ungdomskliniken
Helena Ernlund (ordförande), Infektionskliniken Falun
Ulrika Winninge, Britsarvets Vårdcentral Falun
Victoria Green, Läkemedelsavdelningen Falun

Kvinnosjukdomar

Sara Hogmark, Kvinnokliniken Falun
Helena Stenport (ordförande), Kvinnokliniken Falun
Anna Karls, VC Norslund/Svärdsjö

Luftvägs- och allergisjukdomar (inkl öron)

Julius Pargàc (ordförande), Medicinkliniken Falun
Lars Hagman, Medicinklinken Falun
Gunilla Franklin, VC Tisken Falun
Sofia Eriksson, VC Gagnef
Kristina Atternäs, Läkemedelsavdelningen Falun

Neurologiska sjukdomab

Jan Rogausch (ordförande), Medicinkliniken Falun
Anna Segerborg, Läkemedelsavdelningen, Mora

Odontologi

Birgitta Bondemark (ordf) Sjukhustandvård, Falun
Lars Grundström, Sjukhustandvård/Oral medicin Falun

Osteoporos
Thomas Husmark (ordförande) Reumatologen Falun
Nariporn Singkum, Läkemedelsavdelningen, Mora

Palliativ vård
Marie Köhler (ordförande), Specialiserad palliativ vård Dalarna
Irina Ruchkina, Palliativt team Avesta Hedemora

Psykiatriska sjukdomar

Torbjörn Blixt (ordförande), Psykiatriska mottagningen Mora
Katarina Fagerberg, Barn- och ungdomspsykiatri Falun
Kent Martinsson, Psyk klin Falun/Säter
Christina Meistner, Leksands VC
Sara Bohlin, Kvarnsvedens VC

Nariporn Singkum, Läkemedelsavdelningen, Mora

Reumatologi
Anna Svärd, Reumatologkliniken Falun
Valgerdur Sigurdardottir (ordförande), Reumatologkliniken Falun
Michael Calamia, Säter VC

Smärta 

Anders Fritzberg, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Matilda Hedlund, Ortopedkliniken Falun
Claudia Seiler (ordförande), Anestesikliniken Falun
Emil Péclard Vårdcentral Tisken, Falun
Karolina Hedman, Läkemedelsavdelningen Falun

Urologiska sjukdomar

Kristina Jennische (ordförande), Kirurgi Falun
Lars Kvist, Falu VC

Äldre
Erika Björs, Ger-Rehab Falun
Anna Domeij, Ger-Rehab Falun
Nadja Huitink Schuten (ordförande), VC Svärdsjö
Teresia Karlsson, Leksands kommun
Maria Granholm, Borlänge kommun
Maj-Britt Bertholdsson, Ludvika kommun
Peter Rytter, VC Malung
Maria Forsberg, Läkemedelsavdelningen Falun

Ögonsjukdomar

Kim Madsen (ordförande), Ögonkliniken Falun
Nils Rodhe, Falu vårdcentral

Öron- näsa- hals

Johannes Linderholm (ordförande), ÖNH Falun

Dela:

Hade du nytta av informationen?