Dans- och fiolspel

Malungshelgen, med fiol- och sångkurs

Lys upp novembermörkret med vår traditionsenliga Malungshelg! Hämta ny inspiration, lär dig nya låtar eller sånger och träffa både gamla och nya vänner. Danskurs pågår samtidigt och på lördagskvällen utlovas en hejdundrande danskväll!

Kurstid

21 - 23 november  2025

Kursen startar kl 18.00 på fredagen och avslutas kl 15.00 på söndagen.

Kursbeskrivningar


Fiolkurs med Adrian Jones

På fiolkursen med Adrian får du lära dig låtar från Leksand med omnejd, kanske en sväng till Jämtland eller någon egen komposition. Dessutom får du ta del av teknik, ergonomi, konstnärlig tolkning och eventuellt ett par stämspelstips.

Något pass kommer du dessutom att få träffa Jonas Brandin!
(som spelar på danskurs under helgen)

För att gå kursen behöver du behärska ditt instrument bra och vara van att lära dig låtar på gehör.

Adrian Jones

Adrian Jones

”Den viktigaste faktorn i musicerande är lust. Lusten är vårat bränsle, den måste hela tiden fyllas på. Lusten får oss att vilja berätta, snarare än att reproducera någonting gammalt. Med ett tydligt avstamp i traditionen, hur musiken har förts framåt, blir låtarna verktyg till våra uttryck idag. Och lusten växer sig allt starkare.”

Adrian Jones är uppvuxen i Leksand och bosatt i Ås, Jämtland. Hans första lärare var Jonas Holmén och Kungs-Levi Nilsson, men han har även med sig mycket annat genom möten med flera framstående spelmän i Siljansbygden, från studier  och i Jämtland.

Adrian är utbildad vid institutionen för folkmusik på Kungliga Musikhögskolan, där han har en konstnärlig master med fokus på fiol, altfiol och komposition. Efter många år med andrastämmor, arrangering och ensemblespel i fokus har hans intresse för melodispelet växt sig allt starkare, särskilt musiken hemifrån Leksandstrakten.

Utöver undervisningen på fiolkurserna är Adrian verksam som spelman och musiker i olika grupper. Han tycker särskilt mycket om att skriva musik där folkmusik får möta kammarmusik och andra stilar.

 

Anmälan

Fiolkursen

Kurstid: 21 - 23 november 2025

Sista anmälningsdag 20 september (begränsat antal platser)

Välkommen med din anmälan

Anmäl dig till fiolkursen här!

Sångkurs med Ann-Sofi Nilsson och Agneta Stolpe

Välkommen till en inspirerande helg där du får fylla på repertoaren av bl.a. visor, koraler och trallar. Dessutom blir det röstteknik, improvisation, stämsång och massor av sångglädje!

Du får träffa två olika sånginspiratörer med rötter i Västerdalarna. Skolans ordinarie sånglärare Ann-Sofi Nilsson och gästlärare Agneta Stolpe delar på denna kurshelg!

Utlärningen sker på gehör och du behöver inte kunna noter. Det är bra om du har någon vana av att sjunga, men du behöver inte ha erfarenhet av folkmusik.

Ann-Sofi Nilsson

Ann-Sofi Nilsson från Malung har sjungit och dansat sedan barnsben.

2015 började hon jobba som sånglärare på skolan och har också undervisat bl.a. på Musikhögskolan Ingesund 2009-2019. Det var också där hon fick sin utbildning, 1999-2003.

Ann-Sofi älskar enkelheten och friheten i folkmusiken men backar inte för röstliga utmaningar. Hon vill att sång ska kännas naturligt och okonstlat både för utövaren och lyssnaren. Rösten ska vara ett lättillgängligt redskap för att få uppleva musik och sånggemenskap och det vill hon förmedla med sin undervisning!

Agneta Stolpe

Agneta Stolpe

Agneta Stolpe från Äppelbo var med och startade viskursen på Malungs Folkhögskola hösten 1984. Sedan dess har hon återkommit till skolan många gånger, som gästlärare på viskursen, som kursledare för distanskurs i presentationskonst och senast som skolledare 2021-2022.

Som vokal folkmusiker har Agneta kulat, trallat och delat sina visor med många genom åren, såväl från scener som på kurser och i utbildningar. Sedan hösten 2021 som sånglärare på Musikhögskolan Ingesund. Som logonom arbetar hon med företag, organisationer och individer som vill utveckla sin profession, talröst och kommunikativa förmåga. Oavsett om det handlar om sång, tal eller kommunikationskonst är hennes ambition att möta varje person med lyhördhet, kunskap, humor och respekt. Det ska vara tryggt och roligt att lära.

 

Anmälan

Sångkursen

Kurstid: 21 - 23 november 2025

Sista anmälningsdag 20 september (begränsat antal platser)

Välkommen med din anmälan

Anmäl dig till sångkursen här!

Kursens syfte

Våra "Malungshelger" erbjuder möjlighet till förkovran och inspiration i folkmusik på fiol och sång med olika teman. För den som funderar på att söka någon av våra längre kurser är detta ett utmärkt tillfälle att smaka på folkhögskolemiljön och vår gehörsbaserade undervisning i grupp.

Kostnader

All undervisning på folkhögskolan är avgiftsfri. Kost och logi samt en omkostnadsavgift på 330 kr tillkommer.

Kostnad inkl måltider

Dubbelrum (i mån av plats) 1470 kr
Enkelrum (i mån av plats) 1610 kr
Sovsal (madrass på golv) 990 kr
Ej logi (måltidspaket ingår) 690 kr
Lägsta kostnad för kursen (lunch ingår) 260kr

Tillägg boende

Sänglinne 165kr
Hyra av kudde och täcke 130kr
Städning (rum) 550kr 

Kontakt

Ann-Sofi Nilsson

E-post: ann-sofi.nilsson@malungsfolkhogskola.se

Expeditionen

Telefon: 0280-143 00
E-post: info@malungsfolkhogskola.se