Region Dalarnas webbplats använder cookies för att fungera bra.

Läs mer om användningen av cookies här.

 

Kontakta oss

Här finns kontaktuppgifter till skolans ledning och e-postadresser till vår personal.

Expedition

Louise Westhlin
Malin Johansson
0280-143 00
info@malungsfolkhogskola.se

Öppettider

Måndag - fredag kl 08.00 - 15.30

Telefontid

Måndag - torsdag
08.00-10.00
14.00-16.00

Fredag
08.00-10.00

 

Skolledning

Rektor
Birgitta Berg 
070-293 07 39
birgitta.berg@malungsfolkhogskola.se

Biträdande rektor
Karin Danielsson
072-741 43 00
karin.danielsson@malungsfolkhogskola.se

Kultur- och bildningschef
Malin Lagergren
023-49 06 87
malin.lagergren@regiondalarna.se

 

Service

Servicechef
Marit Sjögren
0280-143 23 
marit.sjogren@malungsfolkhogskola.se

Internatföreståndare
Malin Johansson
0280-143 29
malin.johansson@malungsfolkhogskola.se

Informatör
Anna Mattsson
0280-143 15
anna.mattsson@malungsfolkhogskola.se

Vaktmästare
Henrik Sahlström
0280-143 01
henrik.sahlstrom@malungsfolkhogskola.se

Tord Wärman
0280-143 02
tord.warman@malungsfolkhogskola.se

Björn Hejenstedt
0280- 143 20
bjorn.hejenstedt@malungsfolkhogskola.se

Jourtelefon kväll och helg, 070-546 64 21

 

Miljöombud

Sven Isaksson
0280-143 16
sven.isaksson@malungsfolkhogskola.se

 

Studie- och yrkesvägledare

Eeva-Liisa Elgland
0280-143 18, 070-399 89 33
eeva-liisa.elgland@malungsfolkhogskola.se

 

Kursföreståndare

Allmän kurs
Sven Isaksson
0280-143 16 
sven.isaksson@malungsfolkhogskola.se

Folkmusik fiol – distans
Jonny Soling
0280-143 22, 070-524 18 77
jonny.soling@malungsfolkhogskola.se

Folkmusik på fiol - grundkurs, fördjupning
Maria Röjås
0280-143 21, 073-026 23 60
maria.rojas@malungsfolkhogskola.se

Folklig vissång – grundkurs
Maria Röjås
0280-143 21, 073-026 23 60
maria.rojas@malungsfolkhogskola.se

Folklig vissång – fördjupningskurs
Maria Röjås
0280-143 21, 073-026 23 60
maria.rojas@malungsfolkhogskola.se

Folklig dans – distans
Maria Röjås
0280-143 21, 073-026 23 60
maria.rojas@malungsfolkhogskola.se

Fjäll- & vildmarksledare
Hannibal Thorsen
0280-143 16, 070-519 16 25
hannibal.thorsen@malungsfolkhogskola.se

Funkiskursen
Minna Nilsson
0280-143 16, 070-35 77 592
minna.nilsson@malungsfolkhogskola.se

Järnsmide - 6 veckor
Perjos Lars Halvarsson
0280-143 16
lars.halvarsson@malungsfolkhogskola.se

Lev billigt, må bra - kurs i privatekonomi
Jan-Åke Blomqvist
070-366 52 13
jan-ake.blomqvist.natbildarna@folkbildning.net

Samordnare kortkurser
Karin Danielsson
072-741 43 00
karin.danielsson@malungsfolkhogskola.se

 

Kontakt vid kris

Krisberedskap (pdf, 1 sida)

Dela:

Hade du nytta av informationen?