Kontakta oss

Här finns kontaktuppgifter till skolans ledning och e-postadresser till vår personal.

Expedition

Louise Westhlin
Malin Johansson
0280-143 00
info@malungsfolkhogskola.se

Öppettider

För att minska risken för smittspridning sker all kontakt med expeditionen via mail eller telefon.

 

Telefontid

Måndag - fredag
8.30 - 12.00 
 
(Avvikelser kan förekomma i telefontiderna.)
 
Skicka gärna din fråga via mail, så svarar vi så snart vi kan!
info@malungsfolkhogskola.se

 

Fakturaadress

Region Dalarna
Box 398 RD1010
737 26 Fagersta
Fakturor till Malungs Folkhögskola:
Ange kostnadsställe 420 00 som referens.
 
 

Skolledning

Rektor
Erik Kinell
070-201 16 33
erik.kinell@malungsfolkhogskola.se

Vikarierande biträdande rektor
Agneta Stolpe
070-562 70 88
agneta.stolpe@malungsfolkhogskola.se

 

Service

Servicechef
Marit Sjögren
0280-143 23 
marit.sjogren@malungsfolkhogskola.se

Internatföreståndare
Malin Johansson
0280-143 29
malin.johansson@malungsfolkhogskola.se

Informatör
Anna Mattsson
anna.mattsson@malungsfolkhogskola.se

Vaktmästare
Henrik Sahlström
0280-143 01
henrik.sahlstrom@malungsfolkhogskola.se

Björn Hejenstedt
0280-143 20
bjorn.hejenstedt@malungsfolkhogskola.se

Lars-Åke Nilsson
0280-143 02
lars-ake.nilsson@malungsfolkhogskola.se

 

Jourtelefon kväll och helg, 070-546 64 21

 

Miljöombud

Henrik Sahlström
0280-143 01
henrik.sahlstrom@malungsfolkhogskola.se

 

Studie- och yrkesvägledare

Eeva-Liisa Elgland
073-86 78 256
eeva-liisa.elgland@malungsfolkhogskola.se

 

Kursföreståndare

Allmän kurs Tema och Svenska
allmankurs@malungsfolkhogskola.se

Allmän kurs Funkis
Andreas Hedlund
andreas.hedlund@malungsfolkhogskola.se

Folkmusik fiol – distans
Jonny Soling
0280-143 22, 070-524 18 77
jonny.soling@malungsfolkhogskola.se

Folkmusik på fiol - grundkurs, fördjupning
Jonas Brandin
jonas.brandin@malungsfolkhogskola.se

Folkmusik sång
Maria Röjås
0280-143 21, 073-026 23 60
maria.rojas@malungsfolkhogskola.se

Folklig dans – distans
Anna Öberg
073-039 81 25
anna.oberg@malungsfolkhogskola.se

Fjäll- & vildmarksledare
Hannibal Thorsen
0280-143 16, 070-519 16 25
hannibal.thorsen@malungsfolkhogskola.se

Personlig assistent – Yrkesutbildning
Minna Nilsson
070-35 77 592
minna.nilsson@malungsfolkhogskola.se

Hantverk
Eeva-Liisa Elgland
073-86 78 256
eeva-liisa.elgland@malungsfolkhogskola.se

Lev billigt, må bra - kurs i privatekonomi
Mats Andersson
070-678 24 30
mats.andersson@malungsfolkhogskola.se

 

 

Dela:

Hade du nytta av informationen?