Över 64 procent HPV-vaccinerade i Dalarna efter nationellt erbjudande
Nyhet – 11 augusti 2025
I Dalarna har 64,3 procent av kvinnor födda 1994–1999 vaccinerat sig mot HPV som en del av den nationella satsningen mot livmoderhalscancer. ”Det här är ett fantastiskt resultat som visar på hur kraften i samarbete och riktade insatser utifrån lokala förutsättningar kan göra skillnad.” säger Sara Hogmark, mödrahälsovårdsöverläkare.
Den 30 juni avslutades den nationella möjligheten för kvinnor födda 1994–1999 att få kostnadsfri vaccination mot HPV (Humant papillomvirus). Region Dalarna har under det gångna året genomfört en rad riktade insatser för att öka vaccinationstäckningen. Fram till den 24 juni har 64,3 procent av målgruppen i Dalarna, motsvarande 4 999 av totalt 7 750 kvinnor, tagit vaccinet.
– Det här är ett unikt folkhälsoprojekt. Vi har haft en chans bidra till att vaccinera bort en cancerform, och Dalarna har verkligen tagit den. Ett stort tack till alla kvinnor som tagit vaccinet, och till alla barnmorskor och medarbetare i regionen som gjort det möjligt. Nu fortsätter vi arbetet tillsammans, säger Åsa Wiking, samordningsbarnmorska.
Region Dalarnas strategi för vaccination har byggt på tillgänglighet, flexibilitet och lokal närvaro. Alla barnmorskemottagningar i länet har erbjudit HPV-vaccin i samband med screeningbesök, men också vid andra typer av besök. Flera mottagningar har dessutom hållit öppet för drop-in, något som varit särskilt viktigt i Dalarnas glesbygd. Till exempel har gynmottagningen i Falun erbjudit drop-in-vaccination samt möjlighet att vaccinera nyblivna mammor direkt på BB. Liknande insatser har genomförts på gynmottagningen i Mora samt på platser som Högskolan Dalarna, köpcentrum, företag och Rättviks marknad.
– Drop-in har visat sig vara en mycket framgångsrik insats. Det har gjort det lättare för kvinnor att ta sig till vaccinationen, utan att behöva boka tid, säger Helena Montin, barnmorska.
Initialt var intresset från målgruppen relativt lågt när projektet startade hösten 2023, men från och med våren 2024 ökade vaccinationstakten markant, mycket tack vare de extra insatserna och ökad kommunikation.
– Vi har fått många frågor från allmänheten, även från andra än målgruppen. Det märks att ämnet berör. Många har delat personliga berättelser om hur livmoderhalscancer drabbat dem eller deras närstående, vilket visar hur viktigt detta arbete är, säger Åsa Wiking.
Vaccinationen är bara ett steg i kampen mot livmoderhalscancer. Region Dalarna fortsätter nu arbetet genom att:
- erbjuda dos 2 till alla som redan vaccinerats inom projektet
- fortsätta uppmana till deltagande i screening när kallelse kommer
- se över möjligheterna att utöka HPV-vaccinationen till fler grupper.
Kvinnor under 27 år kan fortfarande få avgiftsfri HPV-vaccination via sin vårdcentral i Dalarna. Kvinnor över 27 år som vill vaccinera sig kan göra det mot en kostnad, mer information finns på: länk till mer info
Kontaktpersoner
-
Presstjänst
Presstjänst