Black box-konceptet vid kirurgkliniken i Mora – hög tid att göra kirurgin lika säker som flyget
Under föreläsningen kommer konceptet presenteras, och målsättningen är att öka patientsäkerheten och förbättra den kirurgiska utbildningen.
Datum:Tisdag 9 december
Tid: 16.30-17.15
Plats: Föreläsningssalen Mora lasarett. Drop-in.
Innehåll: 2019 införde kirurgiska kliniken i Mora rutinmässig video- och ljudinspelning av all titthålskirurgi, det så kallade Black box-konceptet, inspirerat av flygets säkerhetstänk. Rutinen har rönt stort intresse nationellt. Under föreläsningen kommer konceptet presenteras, och målsättningen är att öka patientsäkerheten och förbättra den kirurgiska utbildningen. Det är hög tid att göra kirurgin lika säker som flyget.
Presentatörer:
![]()
Lars-Göran Larsson, överläkare, innovatör inom e-learning och kirurgisk säkerhet (black-box) och Johanna Österberg, överläkare, registerforskning inom bråck, galla och obesitas.