Mottagare-Givare-test, MG-test, B-

  • Transfusionsmedicin

Mottagare-Givare-test inför transfusion av blodkomponent

Laboratorium

Transfusionsmedicin Falun och Mora utför analys dygnet runt Transfusionsmedicin Avesta utför analys alla dagar 7-20. Transfusionsmedicin Ludvika utför analys vardagar 7-16 och helger 8-12.

Pappersremiss

Transfusionsmedicin LmD
Ange klockslag för önskad leverans av blodkomponent.

Provtagningsmateriel

Rör med EDTA, 4 ml lila propp

Provtagning

Före provtagning kontrolleras i InterInfo att patienten är blodgrupperad och att BAS-test inte accepteras. ID-kontroll enl SOSFS 2009:29.

Om remissen inte är underskriven av provtagare vid provtagningstillfället kommer provet och remissen att kasseras. Blodcentralen får inte acceptera prover där ID-kontroll inte utförts.

Prov för blodgruppering och BAS-test skall tas vid separata tillfällen, men får i akuta fall tas vid samma tillfälle. Om det är akut och proverna tas vid samma tillfälle så måste en remiss för varje analys användas och id-kontroll skall utföras för varje analys. Helst ska det vara två olika personer som tar proverna. Kryssa i rutan ”Akut beställning".

Ange provtagningsdatum och tid. Provet får användas för analys inom 2 kalenderdygn. Provtagningsdag är kalenderdygn 1 oavsett provtagningstid.

Provet kan förvaras i rumstemperatur eller kylskåp i väntan på transport till laboratoriet.

Venprovtagning

Minsta provmängd

Om patienten är svårstucken godtas 3 ml (3 cm blod i röret).

Kommentar

Viktigt att provet snarast efter provtagning transporteras till blodcentralen för att inte fördröja ev. blodbeställning Prov med kraftig hemolys går inte att analysera.

Generell hantering av rör efter provtagning

Akutanalys

Ja

Biobanksprov

Nej

Ackrediterad

Ja

Indikation:

Förenlighetsprövning inför transfusion till patient med påvisade erytrocytantikroppar. Test sker mot varje utvald enhet.
Analysen kan ta lång tid om patienten har flera antikroppar. Blod kan behöva beställas från annan blodcentral