Region Dalarnas webbplats använder cookies för att fungera bra.

Läs mer om användningen av cookies här.

Politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till landstingsråd, oppositionsråd och politiska sekreterare.

Regionråd

Ulf Berg (M), regionstyrelsens ordförande
Telefon: 070-250 43 40
E-post: ulf.berg@regiondalarna.se

Christer Carlsson (M)
Telefon: 070-267 54 52
E-post: crister.s.carlsson@regiondalarna.se

Sofia Jarl (C)
Telefon: 072-085 31 60
E-post: sofia.jarl@regiondalarna.se

Birgitta Sacrédeus (KD)
Telefon: 070-573 34 47
E-post: birgitta.sacredeus@regiondalarna.se

Bo Brännström (L)
Telefon: 023-49 00 13, 070-605 96 92
E-post: bo.brannstrom@regiondalarna.se

Lisbeth Mörk-Amnelius (DSP)
Telefon: 076-496 46 81
E-post: elisabet.amnelius@regiondalarna.se

Kerstin Lundh (MP)
Tel: 072-085 08 45
E-post: kerstinmarina.lundh@regiondalarna.se 

 

Oppositionsråd

Elin Norén (S)
Telefon: 070-288 13 60
E-post: elin.noren@regiondalarna.se

Sebastian Karlberg (S)
Telefon: 070-641 75 10
E-post: sebastian.karlberg@regiondalarna.se

Abbe Ronsten (S)
Telefon: 076-128 68 26
E-post: abbe.ronsten@regiondalarna.se

Maja Gilbert Westholm (V)
Telefon: 070-540 74 07
E-post: maja.gilbert@regiondalarna.se

Benny Rosengren (SD)
Telefon: 073-040 25 28
E-post: benny.rosengren@regiondalarna.se

Politiska sekreterare

Nedanstående personer arbetar som politiska sekreterare i regionen. Ta gärna kontakt med någon av dem om du har frågor eller synpunkter angående partiets politik.

Majoritetens politiska sekreterare

Johan Söderström (M)
Telefon: 070-319 90 89
E-post: johan.soderstrom@regiondalarna.se

Linda Haglund (C)
Telefon: 070-246 06 75
E-post: linda.haglund@regiondalarna.se

Mathias Bengtsson (KD)
072-085 69 58
E-post: mathias.bengtsson@regiondalarna.se

Åsa Nilser (L)
Telefon: 070-618 26 01
E-post: asa.nilser@regiondalarna.se

Madeleine Figgé (DSP)
Telefon: 070-385 09 33
E-post: madeleine.figge@regiondalarna.se

Jonas Åsenius (MP)
Telefon: 072-230 54 00
E-post: jonas.asenius@regiondalarna.se

Oppositionens politiska sekreterare

Sofie Eriksson (S)
Telefon: 076-841 33 38
E-post: sofie.b.eriksson@regiondalarna.se

Kajsa Fredholm (V)
Telefon: 070-381 08 20
E-post: kajsa.fredholm@regiondalarna.se

Anna-Lena Blomkvist (SD)
Telefon: 072-142 94 79
E-post: anna-lena.blomkvist@regiondalarna.se

Dela:

Hade du nytta av informationen?