Regionala Stramagruppen

Kontaktuppgifter till regionala Strama-gruppen.

Ulrika Winninge, Ordförande Strama Dalarna, Stramainformationsläkare, specialistläkare allmänmedicin
ulrika.winninge@regiondalarna.se 

Gustav Backlund, bitr. smittskyddsläkare
gustav.backlund@regiondalarna.se 

Fredrik Rücker, smittskyddsläkare
fredrik.rucker@regiondalarna.se 

Monica Lindqvist, smittskyddssköterska
monica.a.lindqvist@regiondalarna.se 

Victoria Green, Strama-apotekare i Dalarna
victoria.green@regiondalarna.se 

Anna-Clara Benoni, infektionsläkare, Falun
annaclara.benoni@regiondalarna.se

Helena Ernlund, infektionsläkare, Falun
helena.ernlund@regiondalarna.se 

Jakob Bergman, specialistläkare hematologi, Falun
jakob.bergman@regiondalarna.se 

Steffen Dettman, specialistläkare internmedicin/kardiologi, Mora
steffen.dettman@regiondalarna.se 

Maria Hilding, tandläkare, Mora
maria.hilding@regiondalarna.se 

Janna Nises, länsveterinär
janna.nises@lansstyrelsen.se 

Maja Öhman Nyberg, veterinär, Falun
maja.ohman.nyberg@anicura.se 

Daniel Ströberg, ST-läkare allmänmedicin, Ludvika
daniel.stroberg@regiondalarna.se

Anna Jurland Ståby, specialistläkare allmänmedicin, Mora
anna.jurland@regiondalarna.se 

Marie Thelander, specialistläkare vårdhygien
marie.thelander@regiondalarna.se

Hong Yin, specialistläkare mikrobiologi
hong.yin@regiondalarna.se 

Josefin Årling, ST-läkare barnmedicin
josefin.arling@regiondalarna.se 

Dela:

Hade du nytta av informationen?